Podstawa prawna:
Misja
„Przedszkole przyjazne dzieciom, w którym rodzice i nauczyciele mają wspólny cel czyli tworzenie warunków do jak najlepszego wszechstronnego rozwoju dzieci. A współpraca wszystkich środowisk jest nieodzownym warunkiem osiągnięcia celu”.
Wizja
Procesy wspomagania rozwoju i edukacji.
Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole oraz wspiera indywidualny potencjał rozwojowy każdego wychowanka.
Respektując pięć najistotniejszych zasad wychowania przedszkolnego:
Wspomaganie rozwoju i edukacji dziecka w przedszkolu odbywa się poprzez:
Prowadzone w przedszkolu zajęcia zapewniają realizację podstawy programowej, a także poszerza ją o nowatorskie rozwiązania programowe i metodyczne.
Przedszkole posiada system diagnozujący oparty na obserwacji pedagogicznej, która ma na celu rozpoznanie potrzeb i możliwości oraz zainteresowań podopiecznych.
Kadra pedagogiczna przedszkola umożliwia rozwój zainteresowań m.in. artystycznych, czytelniczych, przyrodniczych, dotyczących tradycji regionu oraz wspomaga rozwój talentów dzieci poprzez uczestnictwo w konkursach między przedszkolnych oraz uroczystościach na terenie przedszkola.
Przedszkole podkreśla swoją odrębność poprzez wypracowane tradycje własne. Kalendarz wydarzeń przedszkolnych i uroczystości pozostaje w ścisłym związku z tradycjami lokalnymi, narodowymi, a także potrzebami środowiskowymi.
Nasze tradycje to m.in.:
Realizujemy programy ogólnopolskie promujące ekologię i zdrowy tryb życia,
Przedszkole szczególna wagę przywiązuje do upowszechniania zasad kultury osobistej. Umożliwia dziecku adaptację społeczną i poszerzenie kontaktów w otoczeniu. Udział w ustalaniu, a w konsekwencji respektowaniu praw i obowiązków sprzyja dojrzewaniu społeczno – moralnego. Głównym celem planowania procesów wychowawczych jest nauczenie dzieci wartości:
W wyniku zaobserwowanych problemów edukacyjnych i wychowawczych lub w wyniku deficytów rozwojowych, przedszkole udziela pomocy psychologiczno- pedagogicznej w toku bieżącej pracy zapewniając dzieciom udział w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych oraz współpracy z rodzicami, poradnią psychologiczno – pedagogiczną nr 2, MOPS, policja, Sąd, Pogotowie rodzinne.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu jest organizowana i realizowana w szczególności w formie:
- poprzez obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnozę pedagogiczną),
- zindywidualizowanie pracy z dzieckiem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych,
- zajęć dydaktyczno – wyrównawczych,
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych, oraz innych o charakterze terapeutycznym,
- porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń dla rodziców i nauczycieli,
- działań na rzecz zorganizowanej pomocy materialnej dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
W przedszkolu funkcjonują zespoły:
Współpraca nauczycieli w ramach zespołów funkcjonujących w przedszkolu jest planowana, analizowana i realizowana. Na etapie planowania współpraca polega na:
Realizowane są wspólnie przez nauczycieli:
Przedszkole systematycznie upowszechnia podejmowane działania, które konsultowane są z rodzicami. Dokonania przedszkola i jego wychowanków są znane w środowisku lokalnym. Rodzicom i organom prowadzącym, przekazywane są informacje dotyczące:
Ważne decyzje konsultowane są z rodzicami, którzy informowani są o tym, dlaczego podejmowane są odpowiednie działania. Kadra nauczycielska traktuje rodziców jak partnerów i na bieżąco informowani są oni o poczynaniach nauczycieli i swoich dzieci
Przedszkole jest pozytywnie postrzegane w środowisku lokalnym.
Przedszkole bierze aktywny udział w działaniach w środowisku; akcjach charytatywnych, zbiórkach zużytej baterii, makulatury.
Przedszkole organizuje formy doskonalenia zapraszając nauczycieli z innych przedszkoli wymieniając swoje doświadczenia oraz zdobywając nowe. Współpraca nauczycieli przedszkola i szkoły podstawowej, wpływa pozytywnie na poznanie przez dzieci murów przyszłej szkoły i bezstresowe przekroczenie jej progów. Pełna diagnoza rozwoju dziecka oraz pomoc psychologiczno - pedagogiczna wspomaga rodziców.
Przedszkole organizuje konkury zapraszając inne przedszkola, co wpływa na integrację dzieci z różnych przedszkoli.
W ramach edukacji czytelniczej, dzieci współpracują z Biblioteką przez co wdrażane są do nawyku czytania, co wpływa na rozwój emocjonalny i umysłowy dzieci. Dzieci dobrze są przygotowywane do podjęcia nauki w szkole. Oferta przedszkola jest atrakcyjna i bogata. Nauczyciele opracowują własne programy wzbogacając edukację dzieci. Założenia koncepcji są realizowane i realne.
Placówka jest poza tym szeroko otwarta dla dzieci, uwzględniająca także potrzeby i oczekiwania rodziców i środowiska, promująca zdrowie, ekologię, zapewniająca dzieciom wszechstronny rozwój ułatwiający adaptację
Przedszkole współpracuje z rodzicami na rzecz rozwoju ich dzieci. Nauczyciele wskazują rodzicom możliwości rozwoju wszystkich dzieci, pomagają rodzicom w rozwijaniu umiejętności wychowawczych, służą radą i wsparciem wszystkim dzieciom, którzy doświadczają sytuacji trudnych. Przedszkole współpracuje z rodzicami na rzecz rozwoju ich dzieci poprzez:
Przedszkole także wspólnie z rodzicami lub w uzgodnieniu z nimi, prowadzi działania wspierające rozwój dzieci organizując i przeprowadzając:
Przedszkole rozpoznaje potrzeby i zasoby własne oraz środowiska, podejmuje inicjatywy na rzecz ich wzajemnego rozwoju i promocji ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju umiejętności i zainteresowań dzieci. Nauczyciele, rodzice, partnerzy przedszkola oraz przedstawiciele organu prowadzącego podali najważniejsze potrzeby środowiska lokalnego, które przedszkole może w swoich działaniach zaspokajać:
Współpraca przedszkola z organizacjami i instytucjami lokalnymi przynosi dla przedszkola wymierne korzyści. Dzięki tej współpracy dzieci poznają środowisko, organizacje i instytucje, ciekawych ludzi, rozwijają potrzeby otwartości, zdobywają wiedzę i umiejętności, integrują się ze środowiskiem. Nabywają umiejętności interpersonalnych, szacunku do innych ludzi i ich pracy,
Uczą się:
Nauczyciele w ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego monitorują, planują oraz realizują działania wychowawcze i edukacyjne. Zmiany wprowadzane do funkcjonowania przedszkola na podstawie wniosków sformułowanych z wewnętrznego nadzoru pedagogicznego przyczyniają się do rozwoju placówki.
W ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego corocznie prowadzona jest problemowa ewaluacja wewnętrzna.
W zeszłorocznej ewaluacji problemowej badaliśmy obszar 4 Dzieci są aktywne. Najważniejsze wnioski to:
Przedszkole prowadzi wewnętrzne badania dotyczące wspomagania rozwoju i edukacji dzieci. W tym celu nauczyciele śledzą losy absolwentów, analizują kroniki, prezentacje dokonań dzieci (występy artystyczne, konkursy), prace i wytwory wszelkich prac dziecięcych, wyniki nadzoru pedagogicznego, obserwacji, diagnoz, ankiet, wszyscy korzystają z nich do planowania swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej
W przedszkolu stworzono nauczycielom dogodne warunki do pracy własnej i przygotowywania się do zajęć poprzez m.in.: dostęp do fachowej literatury, literatury dziecięcej, płytoteki muzycznej, plansz, ilustracji, ksero, sali gimnastycznej , biblioteczki w gabinecie metodycznym, gabinetu logopedycznego.
Zapewniony jest dostęp do odpowiednich zasobów przydatnych dla rozwoju zawodowego nauczycieli (takich jak np. literatura, sprzęt, czas, finanse). Poza tym dyrektor stwarza wystarczające warunki do doskonalenia zawodowego siebie i nauczycieli, umożliwiając w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego udział w dostępnych formach doskonalenia wewnętrznego i zewnętrznego.
W celu inspirowania kreatywnych zachowań wśród nauczycieli, dyrektor stosuje pochwały na forum, nagradza za pracę i osiągane sukcesy poprzez: dodatki motywacyjne, nagrody dyrektora, zachęcanie do podnoszenia kwalifikacji. Oprócz tego dyrektor:
Priorytety na lata 2015/2016 – 2018/ 2019: